Společenské akce

Někdy jdeme na společenskou akci, u které si nejsme jistí, co můžeme čekat. Je užitečné si ujasnit, jak dlouho která akce přibližně trvá, co si obléct a co s ní bývá spojené.

Podíváme se na jejich stručný přehled.

Na jaké akce můžete zvát nebo být pozváni?

 Kontaktní společenské akce:

1. raut – cca 1,5 hod.; přes den business oblečení, večer slavnostnější;

2. recepce – cca 2 – 3 hod.; slavnostnější oblečení;

3. číše vína – cca 30 min. – 1 hod.; business oblečení;

4. matinée – cca 2 hod., business oblečení;

5. křty různých předmětů – cca 30 – 45 min.; business oblečení;

6. koktejl – cca 1 hod.; business oblečení.

Oslavné společenské akce:

1. oběd, večeře – cca 2 hod.; přes den business, večer slavnostnější oblečení;

2. banket – min. 3 hod.; slavnostní oblečení;

3. vernisáž – cca 45 min. – 1 hod.; business oblečení;

4. ples, slavnostní představení v Opeře – cca 4 – 6 hod,; slavnostní oblečení;

5. zahradní slavnost – cca 2 hod.; slavnostní oblečení.

Obchodně společenské akce:

1. pracovní snídaně, oběd, večeře – cca 1 – 2 hod.; business oblečení.

Na akce, při kterých hosté sedí, anebo nám jde o co nejpřesnější představu o počtu účastníků, se běžně rozesílá pozvánka se zkratkou R.S.V.P. (Répondez s’il vous plait – Odpovězte prosím), někdy R.L.O. (Račte laskavě odpovědět) nebo přímo vypsané Odpovězte prosím.

Tato zkratka má být umístěna v pravé dolní části pozvánky nad uvedeným telefonickým, faxovým či mailovým spojením na hostitelskou firmu.

Kdo dostane pozvánku s touto zkratkou, měl by odpovědět nejlépe do 24 hodin.

Na akce, při kterých hosté stojí a přecházejí, se mohou samozřejmě rozesílat pozvánky také nebo zvát hosty prostřednictvím elektronických médií a krátce před akcí ještě poslat stručnou pozvánku se zkratkou p.m. (pour memoire – pro připomenutí). Na tyto pozvánky se již neodpovídá.

Pozvánka na banket je pro dvojice, pozvaný musí mít doprovod.

Někdy bývá i na pozvánce vlevo dole uveden druh oblečení. Je uváděn v anglickém či francouzském jazyce, v mužské verzi a je pak pro hosty závazný:

White tie, cravate blanche  –  frak, dáma si bere velkou večerní toaletu.

Black tie, cravate noire       –  smoking, dáma si bere malou večerní toaletu

(doplnění pro úplnost: někdy je na pozvánkách k různým druhům akcí uvedena i zkratka „unofficial“ – znamená pro muže nejlépe vycházkový oblek v jedné barvě, pro ženy koktejlové šaty nebo kostýmek).

Business casual                   –   méně formální oblečení, hodí se např. na odpolední raut, prezentační akci, číši vína, obchodní jednání; dámy – kalhoty, sukni, komplet, pánové – oblek a košile bez kravaty, případně tričko s límečkem nebo kalhoty a košile s malým vzorkem.

Několik organizačních doporučení závěrem:

Číši vína lze uspořádat svépomocně – ve firmě nebo v najatých prostorách. Potřebujete jenom větší místnost, dostatek lidí k obsluze a 2-3 stoly na nápoje, odkládání nádobí, případně na drobné občerstvení.

Jestliže jsou dámy pozvány na zahradní slavnost, lepší je užít boty s širším podpatkem. Ne vždy je trávník dostatečně tvrdý, aby se nebořily.

Uspořádání koktejlu je originální.

Nejlepší je mít k dispozici alespoň 2 barmany, kteří míchají alko i nealko koktejly. Zajímavý je i tzv. „free style“, kdy barmani žonglují se šejkry a míchají nápoje za doprovodu hudby.

Pokud je dáma pozvána na čajový dýchánek (tea, high tea), očekává se, že přijde v kloboučku. Ten se nesundává po celou dobu akce.

Při pořádání pracovních obědů nebo večeří  nabídněte svým hostům výběr ze 2-3 jídel. Nevybírají si tedy z jídelního lístku a ušetří se tím čas, který můžete věnovat pracovním záležitostem. Berte ohled na vegetariány a lidi se zdravotním omezením. Placení domluvte s obsluhou dopředu, nejlépe je neřešit to před hosty.

Jestliže firma pořádá číši vína pro veřejnost (např. při výstavách či prezentacích), může vedle vchodu ležet tác na vizitky. Je zvykem, že hosté zde nechávají na sebe kontakt a tím souhlasí, že je pořadatel může později oslovit se svou nabídkou.